Eki 18
2016

ÇÖPLÜKTE OLUMSUZ DURUM YOKMUŞ

 

ÇÖPLÜKTE OLUMSUZ DURUM YOKMUŞ

İl Hayvanları Koruma Kurulu, Vali Yardımcısı Fikret Zaman başkanlığında toplandı.

Valilik Toplantı salonundaki toplantının gündemi Kanal 101’in de gündeme taşıdığı Karapürçek Çöplüğü’nde yer alan sahipsiz hayvanlar oldu.

Toplantıda zaman zaman basına da yansıyan Karapürçek çöplüğünde sahipsiz sokak hayvanlarının durumu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Belediye Veteriner Müdürü Mustafa Kalın, Karapürçek çöplüğünde bulunan sahipsiz sokak hayvanlarının belediyeleri tarafından her gün beslenildiğini, sulamada kullanılan kapların ve yalakların rutin olarak temizlendiğini belirtti. Buradaki sahipsiz sokak hayvanlarının sağlık yönünden kontrolleri altında olduğunu, hasta olanların geçici bakım evinde tedavilerinin yapıldığını anlatan Kalın, Karapürçek çöplüğünde her hangi bir olumsuz durumun olmadığını ileri sürdü.

Yerel Gönüllü Hayvan Koruma Görevlisi olan Şeyda Çimen ise, Karapürçek çöplüğüne kendisinin haftada en az iki kere gittiğini, belediyenin beslemesine ilave olarak kendisinin de hayvanları beslediğini, çöplükte her hangi bir olumsuzluğa şahit olmadığını söyledi.

Orman ve Su İşleri Çorum Şube Müdürü Yüksel Şimşir de, sahipsiz sokak hayvanları ile ilgili olarak İl Hayvanları Koruma Eylem Planı yapılması için hazırlıklara başladıklarını beyan etti.

Vali Yardımcısı Fikret Zaman ise, sahipsiz sokak hayvanlarının korunmasının belli kurum ve kuruluşların görevi olmadığını, bu sorumluluğun bütün toplama ait olduğunu dile getirdi. Sahipsiz sokak hayvanları ile birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerektiğine işaret eden Zaman, merhamet etmeyene merhamet edilmeyeceği inancına sahip olduklarını, sahipsiz sokak hayvanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

 

Posted in Tv Programları | Leave a comment
Eki 18
2016

Kutluca Köyü’nde Damlama Sulama Sistemlerinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

 

490 DEKAR ARAZİ SUYA KAVUŞTU

Kutluca Köyü’nde Damlama Sulama Sistemlerinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Pazar günü düzenlenen törene Vali Vekili Adem Saçan, AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Vali Yardımcısıı Ali Deniz Sürmen, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Av. Yaşar Anaç, Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürü Erkan Eflas Ermiş, İl Özel idaresi Genel Sekreteri Ömer Arslan, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, PANKOBİRLİK Başkanı Ahmet Pehlivan, İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya ile davetliler katıldı.

Milletvekili Ceylan ve protokol üyeleri, Muhtar Recep Göne ve köylüler tarafından karşılandı. Özellikle de Milletvekili Ceylan’ın vatandaşlarla samimi tavırları dikkat çekti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende ilk olarak Kutluca Köyü Muhtarı Recep Göne ilk söz alan isim oldu.

Muhtar Göne, özel idare tarafından köylerine hizmetin en güzelinin getirildiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti. Muhtar Göne, davetlileri köy bahçelerini gezmelerini istedi.

İl Özen İdaresi Genel Sekteri Ömer Arslan da, köylere yapılan hizmetlerden bahsetti.

İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya ise, meclis ile köy muhtarlarının uyumlu çalışmasını anlattı.

Vali Vekili Adem Saçan ise, kendi çocukluğu dönemindeki köy ve kent nüfusu ile günümüzdeki arasındaki farka dikkat çekti.

Son olarak kürsüye çıkan AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, köylere yapılan çalışmalardan bahsetti.

İl Müftülüğü Hac ve Umre Hizmetleri Müdürü Mustafa Vehbi Köklükaya’nın yaptığı duanın ardından tesisin açılış kurdelesi kesildi. Açılış sonrasında ise davetlilere yemek ikram edildi.

Çalışmaları 2015 yılında başlayan ve 249 bin TL’ye mâl olan tesisle 490 dekar arazide sulu tarım yapılabilecek.

Posted in Tv Programları | Leave a comment
Eki 18
2016

ÖZEL ANNELERE ÖZEL BİR GÜN

 

Çorum Otizm Gönüllüleri Derneği tarafından otizmli çocukların anneleri için Oğuzlar İlçesi’ne gezi düzenlendi.

Özel annelerin moral motivasyonunu artırmak amacıyla organize edilen gezi, dün gerçekleştirildi. Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş’in davetlisi olarak ilçeye giden anneler, Obruk Barajı kenarında bulunan Oğuzlar Belediyesi’ne ait Altınkoz Restaurant’ta ağırlandılar. Özel anneler, restaurantta yenilen yemeğin ardından Obruk Barajı’nda tekne turuna çıktılar.

Daha sonra Oğuzlar İlçesi’ne geçen anneler, ceviz kırma tesislerini gezdiler. Bazı köyleri de gezen anneler, düzenlenen programdan memnun kaldıklarını belirterek, ilk defa kendilerini özel olarak hissettiklerini söylediler. Anneler, düzenlenen organizasyondan dolayı dernek yöneticilerine ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Anneler, Otizmli çocukların yaptığı bir tabloyu Belediye Başkanı Orhan Ateş’e hediye ettiler.

Çorum Otizm Gönüllüleri Derneği Emine İnal, gezi için araç tahsis eden Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye ve kendilerini Oğuzlar İlçesi’ne davet eden Belediye Başkanı Orhan Ateş’e bu duyarlı davranışından dolayı teşekkür etti.

Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş de, otizmli çocukların annelerini Oğuzlar’da ağırlamaktan dolayı son derece mutlu olduklarını dile getirdi. Ateş, özel çocukların özel anneleri için ne yapılsa az olduğunu da vurguladı.

 

Posted in Tv Programları | Leave a comment
Eki 17
2016

OTİZMLİ ÇOCUKLAR HİTİT’TE SPOR YAPACAK

 

OTİZMLİ ÇOCUKLAR HİTİT’TE SPOR YAPACAK

Hitit Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Faruk Yamaner, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın direktifleri doğrultusunda otizmli çocuklara üniversite bünyesinde spor yapma fırsatı tanıyacaklarını söyledi.

Yamaner, Otizm Derneği yöneticileri ve otizmli çocuklarla kahvaltı da biraraya geldi.

Kaymak Cafe’de düzenlenen kahvaltıda Otizm Derneği Başkanı Emine İnal, derneğin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. İnal, ardından Hitit Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Faruk Yamaner’e bir teşekkür plaketi takdim edildi.

Otizm sporla ilgili slayt gösterisinin de yapıldığı kahvaltıda, BESYO Müdürü Doç. Dr. Faruk Yamaner, üniversite bünyesinde neler yapılabileceği konusunda istişarede bulundu. Çocukları da tanıyarak diyalog kuran Yamaner, toplumun tüm kesimlerinin kendi çocuklarının da otizmli olabileceğini düşünerek hareket etmesi gerektiğine dikkat çekti. Yamaner, üniversite bünyesinde otizmli çocukların spor yapmalarına olanak sağlanacağını dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın direktifleri doğrultusunda üniversite olarak her türlü imkanı otizmli çocuklara tanıyacaklarını söyleyen Yamaner, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’ne müracaat edilerek her çocuk için bisiklet talep etmelerini dernek yöneticilerine önerdi.

Otizmli bazı çocuklar yemek sırasında hünerlerini sergilediler. Özellikle de Otizmli Talha’nın Ney dinletisi büyük beğeni topladı.

Posted in Tv Programları | Leave a comment
Eki 17
2016

HAYVAN DOSTLARI İŞBAŞINDA

HAYVAN DOSTLARI İŞBAŞINDA

Çorum’da bir grup hayvan severler, kaderini terkedilmiş vaziyette başı boş dolaşan köpekleri doyurdu.

Hafta sonunu kimileri sinemada, kimileri piknikte, kimileri eğlence mekanlarının bulunduğu başka kentlerde geçirirken, bir grup ise adeta insanlık dersi verdi. Karapürçek Köyü yakınlarında bulunan Çorum Belediyesi’nin çöp dökme alanına giden hayvan severler, “Canlarımız” dedikleri köpekleri beslemeye gittiler.

Çöplük alanına girmeleri konusunda zorluklarla karşılaşsalar da yılmayan hayvan severler, evlerinden ve bazı hayvan sevenlerden temin ettikleri yiyecekleri onlarla paylaştılar. Köpeklerin karnını doyuran, sularını içiren hayvan sevenler, arasında farklı yaşlarda kişilerin bulunması dikkat çekti.

Hayvan severlerin yaptığı bu davranış en başta “Canlarımız” dedikleri başı boş köpekleri mutlu ederken, insanlık adına da örnek gösterilecek bir hareket olarak kayıtlara geçti.

Posted in Tv Programları | Leave a comment
Eki 17
2016

GÖNÜLLÜ HAYVAN KORUCULARI

 

GÖNÜLLÜ HAYVAN KORUCULARI

Sokak Hayvanlarının korunmasına yönelik olarak Çorum Belediyesi ile Çorum Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ortak bir projeyi hayata geçirdi.

Hayvanların kısırlaştırılması, aşılanması, işaretlenmesi ve sahiplendirilmesi ile ilgili yapılan eğitim programı tamamlandı. Çorum’da ilk kez düzenlenen eğitimlerde, Orman ve Su İşleri Mühendisi Hayri Kömür tarafından gönüllü hayvan koruyucularına eğitim verildi.

Eğitimlerin sona ermesi nedeniyle bir tören düzenlendi. Törende Çorum’da faaliyet gösteren hayvan hakları savunucusu sivil toplum kuruluşu BİKTUDER hayvan hakları komisyonu üyelerine gönüllü hayvan koruma kimlikleri teslim edildi.

Çorum Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Yüksel Şimşir, Hayvan Hakları Gönüllüsü Kimlik Kartlarını teslim ederken, hayvan sevenlere de göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı teşekkür etti.

Posted in Tv Programları | Leave a comment