Tem 25
2016

15 temmuz sonrası sosyal medya kullanımda dikkat edilmesi gereken hususlar

2016-07-25 15.18.14
Ülkemizde 15 Temmuz akşamından bu güne yaşanan sıcak gelişmeler sonrasında Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen olağanüstü hal durumunun ardından millet olarak OHAL nedir? OHAL durumunda ne yapacağız gibi sorulara yanıt arıyoruz. Bizim için önemli noktası ise tabi ki sosyal medya kullanımı ve sosyal medya kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar.
Sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarında, terör gruplarının ya da darbecilerin maksatlarına hizmet edecek şekilde halkı korku ve kaosa sevk etmemesi gerekiyor. Özel hayatımızda gösterdiğimiz hassasiyetin aynısını, sosyal medyada da göstermek durumunda olduğumuz için paylaştığımız bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek zorundayız. Terörü ya da darbeyi övmenin ve destek vermek mevcut kanunlarımıza göre suç. Bu sebeple kişilerin sosyal medyada yaptıkları her türlü paylaşımdan hukuki olarak sorumlukları var. Sosyal medya hesaplarınızın şifresi çalınırsa ilgili sosyal medya mecrası ile iletişime geçerek biran önce hesabınızı tekrar geri almalı ve hemen şifrenizi değiştirmenizi hemen ardından hemen ilgili kurumlara yasal başvuru yapmanız gerekiyor.
Son dönemlerde “Durum çok ciddi” şeklinde yapılan saçma sapan paylaşımların kişilerin hukuki sorumluluğunu ortadan kaldırmadığını buradan bir kez daha belirtelim. Vatandaşlarımız, televizyon, gazete ve dergi gibi konvansiyonel medyadan teyit edilmiş bilgileri ediniyor, ancak sosyal medyada yapılan paylaşımların kaynağı belli olmayan ve çoğu zaman dezenformasyona neden olan paylaşımları içeriyor. Vatandaşlarımızın bu tür paylaşımlarda bilgi kaynağına ve bilginin güvenilirliğine dikkat etmesini öneriyorum.

Sosyal medya kullanıcılarının, hesaplarından yazılan, paylaşılan ve yayınlanan her türlü içerikten sorumlu olduğunu bir kez daha hatırlatarak adli bilişim incelemesi yapılarak, hacklendiğiniz ortaya çıkartılabilir ve bu durumda masum olduğunuz zaten ortaya çıkar. Nasıl olsa Facebook veya Twitter İP adreslerini paylaşmıyor, o yüzden istediğim gibi paylaşımlarda bulunurum diye düşünenleriniz varsa onlara tavsiyem; hukuka aykırı paylaşım yaparken iki kez düşünün. Her ne suretle olursa olsun, hiçbir sosyal medya platformunda terörü övücü, destekleyici içerik paylaşmayın, paylaşılan içerikleri paylaşmayın. Hesabınızdan sadece ama sadece siz sorumlusunuz başkası değil. İçeriği başkası oluşturmuş bile olsa hukuka aykırı içeriği paylaşmak da retweet yapmak da hakkınızda soruşturma açılmasına sebep olabilir.

SONUÇ: İnternetin özgür olmasını her daim savunduk ve savunmaya dikkat edeceğiz. Fakat burada önemli husus terör ve terörü övücü propaganda dezenformasyon ve kaosa sürükleyici paylaşımlar internet özgürlüğü kapsamının dışında tuttuğumu açıkça belirtmek isterim. Bilişim çağında fikirlerimizi paylaşmak kendimizi ifade etmek için sosyal mecraları sıklıkla kullanıyoruz, bunları kullanırken dikkat edilmesi gereken kurallar var günlük hayatımızda kanunlar ve kurallar ölçüsünde yaşadığımız gibi aynı kurallar sosyal medya dünyasında da harfiyen geçerli işte bu sebeple fikirlerimizi beyan ederken kanunların ön gördüğü şekilde yapmaya özen göstereceğiz. Aksi takdirde sosyal medya ortamlarında silahlı isyan hareketini öven, destekleyen, teşvik eden tüm paylaşımların sahipleri hakkında TCK 313, 39/2 numaralı “Türkiye Cumhuriyeti’ne silahlı isyana yardımda bulunmak ve suç işlemeye teşvik edip, veya suç işleme kararını kuvvetlendirmek” maddesine, TCK 215 “suçu ve suçluyu övmek” maddesine, TCK 217 “kanunlara uymamaya tahrik” maddesine ve TCK 218 “basın yoluyla bu suçları işlemek” maddeleri dahil olmak üzere soruşturmaya tabii olacakları bildiriliyor.

This entry was posted in Gazete Köşe Yazıları. Bookmark the permalink.