Tem 17
2016

adil kullanım kotası gerçekten adilmi?

2016-07-17 22.26.08

Çrt izleyicileri mutlaka hatırlayacaktır adil kullanım kotası nedir, neden vardır, Türkiye’de bant hızı ve internet fiyatları konusunda dünyada nerede konularını canlı yayında konuşmuştuk. Aradan geçen 1 yıldan sonra adil kullanım kotası tekrar gündeme geldi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kısaca BTK internet kotalarını artırmak için bir düzenlemeye gideceğini duyurmuştu, en geç Ağustos 2016 tarihinde kota artırım işlemleri tamamlanmış olacaktı. Ağustos’a 1 ay kala Adil Kullanım Kotası yeniden gündeme geldi ve CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş mecliste yaptığı basın açıklamasında Adil Kullanım Kotası adı altında adil olmayan bir sistemin dayatıldığını teknik verilerle birlikte bir kez daha gündeme getirdi. Bende bu hafta adil kullanım kotasını farklı açılardan bir kez daha kaleme aldım.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK verilerine göre 2015 yılının 3. Çeyreğinde  Türkiye’de 46,7 milyon internet abonesi bulunmaktadır. Yine BTK verilerine göre İnternet Servis Sağlayıcılığı lisansına sahip 70 aktif işletmenin bulunduğu bu pazarda Türk Telekom %73’lük bir oranla piyasaya hakim konumdadır. Toplam 70 servis sağlayıcısının 2014 yılı gelirleri 4,7 milyar TL iken 2015 yılında pazar lideri Türk Telekom 905 Milyon TL kar etmiş ve bu 905 milyon TL’nin 840 Milyon TL’sini hissedarlarına kar payı olarak dağıtmıştır. Yine BTK verilerine göre 2015 yılında abone başı ortalama kullanım 60 Gigabayt gerçekleşmiştir.
Adil kullanım kotasına en büyük gerekçe alt yapı yetersizlikleri olarak gösteriliyor, daha önce Çrt’de yaptığımız programda alt yapı problemlerinin kısmen adil kullanım kotasını ortaya çıkardığını bunun yanında aslında en büyük sorunu yani internet hız problemlerini karşımıza çıkardığını söylemiştik. Fakat bugün başka bir detay üzerinden aslında Adil Kullanım Kotası altında adaletsiz bir sistemin dayatıldığını somut örneklerle ele alalım. Türkiye’de iptv olarak adlandırılan dijital ortama aktarılmış ve abone sayıları da günden güne artmıştır. Digitürk, Dsmart, Tivibu, Teledünya gibi çeşitli firmaların verdiği bu hizmet internet bağlantısı üzerinden alınan yayın servis sağlayıcıların vermiş olduğu internet bağlantılı cihazdan geçerek televizyona aktarılmaktadır. Görüntü kalitelerinin günümüzdeki artışıyla birlikte, HD, Full HD, 4K, yayınlar ve televizyonlar evlerde kullanılır durumdadır. İnternet kullanımını sağlayan altyapı ile iptv hizmeti sunan altyapı yine aynı alt yapı. Siz hiç evinizde Full HD yayın izlerken hızın düştüğünü ya da görüntünün gecikmeli veya kesik kesik yayınlandığını gördünüz mü? Görmezsiniz, çünkü aynı fiber optik veya bakır kablodan gelen internete herhalde bir mucize oluyor da televizyona görüntü aktarırken Adil Kullanım Kotasına takılmıyor ama söz konusu bilgisayar internet bağlantısı olunca Adil Kullanım Kotası karşınıza çıkıyor. Bu örnekte de göreceğiniz gibi altyapı yetersiz argümanını tamamen yetersiz bir bahane oluyor.
Şayet daha fazla ödeme yaparak sınırsız internet alırsanız, Adil Kullanım Kotası olmadan interneti kullanabiliyorsunuz. Tabi ki normal ücretlerin 2-3 kat fazlasına. Yani parayı verene altyapı sorunu dert olmuyor kotasız ve hız düşürülmeden interneti kullanmaya devam ediyorsunuz.
Altyapı konusundan bahsetmişken şu konuya da değinmek gerek, geçtiğimiz haftalarda rekabet kurumu Türk Telekom’a açılan bir soruşturmayı tamamladı. Söz konusu soruşturma konusu olan olay Türk Telekom’un kendisine yapılan tesis paylaşımı başvurularını geciktirmesi, zorlaştırması ve engellemesi, yani altyapı sorunu var diyen pazar lideri Türk Telekom, altyapı çalışmalarını engellemekten ceza alıyor. Bu durum oldukça düşündürücü pazarın gelişmesi için çalışma yapması gereken kurum pazarın genişlemesini engellemekle suçlanıyor.
Adil kullanım Kotası konusuyla alakalı bir diğer konu ise fiyatlar bu konuda maalesef dünyada birkaç ülke dışında en pahalı interneti yine bizler kullanıyoruz. Fiyatlar konusunda birkaç somut örnek verelim. 50 mbps sınırsız internet aylık ücreti 365 lira, 100 mbps sınırsız internet aylık ücreti 515 lira ve 100 mbps sınırsız internet aylık ücreti 1115 lira, asgari ücretin 1300 lira olduğu ülkemizde bu fiyatlarla sınırsız internet kullanmak pekte mümkün görünmüyor. Fransa’da 100 mbps internet ücreti sadece 20 Euro yani 64 lira, bir başka örnek Romanya 100 mbps internet ücreti 28 Romen Leyi yani 15 lira.
SONUÇ : Adil Kullanım Kotası adı altındaki adaletsiz bir sistemin acilen değiştirilmesi gerektiğini verdiğimiz bilgilerle bir kez daha görmüş olduk. Hem kota sorunu hem de fiyatların yeniden düzenlenerek bilişim çağında herkesin kullanabileceğe bir düzeye çekilmesi önem arz etmektedir. Bu sebeple devlet büyüklerimizden bu konuya hassasiyetle yaklaşmalarının ne kadar önem arz ettiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

 

 

 

This entry was posted in Gazete Köşe Yazıları. Bookmark the permalink.